Właściwa ochrona pracowników

Pracownik na stanowisku pracy powinien być dobrze chroniony przed różnymi zagrożeniami.

Ryzyko w miejscu pracy jest zróżnicowane i obejmuje przykładowo ryzyko związane z elektrycznością, pożarem, zagrożeniami chemicznymi i niebezpiecznymi maszynami, które mogą powodować śmierć, utratę kończyn lub wzroku. Istnieją różne pozornie niewidoczne zagrożenia, które mogą w dłuższym okresie czasu powodować znaczące problemy ze słuchem, skórą, płucami pracownika. Pracodawcy powinni zawsze rozważyć wyważenie ryzyka z komfortem. Ubrania robocze powinny z pewnością zapewniać komfort pracownikowi i nie mogą ograniczać jego ruchów. Źle dobrana odzież ochronna może mieć fatalne konsekwencje. Na przykład luźna odzież ochronna może łatwo zostać wciągnięta przez maszynę, powodując poważny wypadek. Ważne są także odpowiednie kaski, które chronią głowę przed spadającymi gruzami i potencjalnym zawaleniem się budynku. Przeprowadzając ocenę ryzyka w miejscu pracy, ważne jest zrozumienie charakteru zagrożenia i zakresu ryzyka. Na przykład, jeśli zagrożeniem jest hałas, to jak głośny jest hałas i na jakiej częstotliwości występuje.

Jeśli dana osoba pracuje w środowisku o wysokiej temperaturze, powinniśmy określić jak wysoka jest temperatura i jak przebywają w niej pracownicy.

Trzeba także zwrócić uwagę na różne zagrożenia związane z różnymi chorobami na jakie cierpią pracownicy na przykład osoba cierpiąca na astmę może być bardziej narażona na ryzyko w zapylonym otoczeniu niż osoba zdrowa. Jeśli pracownicy przebywają w bardzo gorącym otoczeniu, oprócz właściwości ochronnych tkaniny należy wziąć pod uwagę materiały oddychające. W przypadku, kiedy pracownicy pracują w chłodniach, czy też na zewnątrz w ziemie przydatne mogą być takie ubrania jak bluza robocza polar. Będzie ona właściwie chroniła pracowników przed wyziębieniem. Oczywiście wówczas trzeba także zadbać o ocieplane spornie, czy też czapki. Pracownicy mogą posiadać także kilka par butów, które będą nosić w zależności od panującej na zewnątrz temperatury, co wpłynie z pewnością na komfort pracy.

You may also like...