Zasady bezpieczeństwa podczas transportu towarów niebezpiecznych

Firmy transportowe zajmują się spedycją różnego rodzaju towarów, Należą do nich także materiały niebezpieczne, warto zwrócić uwagę iż podczas ich przewozu należy zachować odpowiednią ostrożność, należy posiadać odpowiednie szkolenie oraz zdany egzamin ADR.

 

Zasady bezpieczeństwa podczas transportu towarów niebezpiecznych

Normy i szkolenia dotyczące transportu ADR

Warto zwrócić uwagę iż transport materiałów niebezpiecznych będzie wymagał odpowiednich uprawnień, są to tak zwane uprawnienia ADR, są to międzynarodowe przepisy które zostały uchwalone w 1954 roku w Genewie, Polska ratyfikowała konwencję w roku 1975, jest to określenie zasad przewożenia materiałów niebezpiecznych, łatwopalnych, żrących czy też promieniotwórczych. Naturalnie w tym przypadku należy wykorzystać odpowiednie cysterny, pojazdy powinny także posiadać odpowiednie oznaczenie. Z pewnością należy przestrzegać tutaj przepisów bezpieczeństwa, warto zwrócić uwagę iż w momencie kolizji czy wypadku cysterna przewożąca materiały niebezpieczne może się rozszczelnić, wówczas materiały mogą wypłynąć na jezdnię, Dlatego też należy dołożyć wszelkich starań aby unikać takich sytuacji, zatem muszą być bardzo dobrze zabezpieczone, posiadać wszystkie przeglądy. Warto zwrócić uwagę także iż osoby które wlewają płyn niebezpieczne do cysterny muszą posiadać odpowiednie przeszkolenie, dzięki temu nalewanie czy też opróżnianie cysterny będzie przebiegało w sposób bezpieczny.

Niekiedy także materiały niebezpieczne mogą być przewożone w specjalnych beczkach, czy pojemnikach, które będą znajdowały się na tradycyjnym tirze, należy wówczas dokładnie sprawdzić mocowanie, nie można dopuścić do tego aby beczki przesuwały się w czasie pokonywania zakrętów czy też hamowania. Sprawdzenie całego pojazdu będzie należało do kierowcy, który powinien zadbać o bezpieczeństwo przewożonych towarów. Naturalnie kierowcy którzy przywożą towary niebezpieczne muszą posiadać odpowiednie uprawnienia, w tym wypadku będą to uprawnienia ADR, odpowiedni kurs oraz szkolenie możemy zrobić w różnych ośrodkach, może być to kurs podstawowy ADR, kurs specjalistyczny na cysterny.

Kierowca, który chce przewozić materiały niebezpieczne musi mieć ukończony adr kurs cena szkolenia jest różna w zależności od ośrodka i rodzaju uprawnień. Oczywiście po ukończeniu szkolenia ADR kierowca musi przystąpić do egzaminu, zaświadczenia ADR wydawane są na okres 5 lat, po tym okresie czasu należy uprawnienia odnowić, w przypadku egzaminu powinniśmy pamiętać iż musimy odpowiedzieć poprawnie na 2/3 pytań.

You may also like...