Dlaczego warto zdecydować się na zakup dysku SSD?

Możliwości dzisiejszych dysków twardych wzrosły z wielu megabajtów do wielu terabajtów, co stanowi wzrost o ponad milion razy. Obecne 3,5-calowe dyski twarde HDD mają pojemność aż 14 TB, a zorientowane na konsumenta 2,5-calowe dyski osiągają maksymalnie 5 TB.

Pierwsze dyski SSD powstały podczas wzrostu liczby produkcji laptopów pod koniec 2000 roku. Gdy notebooki i inne ultralekkie i przenośne laptopy stały się bardziej wydajne, pojemność dysków SSD wzrosła i ostatecznie ustandaryzowano w 2,5-calowym formacie notebooka. W ten sposób możesz wyjąć 2,5-calowy dysk twardy z laptopa lub komputera stacjonarnego i łatwo wymienić go na dysk SSD. Z czasem pojawiły się inne, bardziej kompaktowe wymiary, takie jak karta mSATA Mini PCIe SSD i format M.2 SSD. M.2 szybko rozwija się w świecie laptopów SSD, ale dziś wiele dysków SSD nadal używa 2,5-calowego formatu. Dyski SSD w rozmiarze 2,5 cala mają obecnie pojemność do 4 TB. Ze względu na obrotowe powierzchnie zapisu dyski twarde HDD najlepiej działają z większymi plikami ułożonymi w ciągłe bloki. W ten sposób głowica napędowa może rozpocząć i zakończyć odczyt jednym ciągłym ruchem. Kiedy dyski twarde zaczynają się zapełniać, fragmenty dużych plików kończą się rozproszone wokół talerza dysku, powodując, że dysk cierpi na tak zwaną fragmentację.

Podczas gdy algorytmy odczytu / zapisu poprawiły się do tego stopnia, że efekt jest zminimalizowany, dyski twarde mogą nadal ulegać fragmentacji do tego stopnia, że wpływają na wydajność. Dyski SSD nie ulegają fragmentacji, ponieważ brak fizycznej głowicy odczytu oznacza, że dane mogą być przechowywane w dowolnym miejscu bez problemu. Dlatego dyski SSD są z natury szybsze. Nawet najcichszy dysk twardy HDD emituje trochę hałasu, gdy jest używany. Talerze napędowe obracają się, a ramię odczytu tyka tam i z powrotem. Szybsze dyski twarde będą generować więcej hałasu niż te wolniejsze. Mały, szybki i niezawodny dysk półprzewodnikowy SSD jest dobrą alternatywą dla klasycznego dysku twardego HDD. Chociaż oba typy wyglądają podobnie i wykonują te same funkcje, różnią się znacznie od siebie. Od kilku lat dysk SSD wydaje się że powoli, ale jednak przewyższa klasyczny HDD. Wynika to głównie z wielu jego zalet.

Dysk SSD nie ma ruchomych części mechanicznych, co czyni go znacznie bardziej wytrzymałym niż dysk twardy. Zwykle radzi sobie z upadkami bez żadnych problemów, a na dysku twardym można spodziewać się uszkodzeń i utraty danych. Ze względu na brak części mechanicznych dyski SSD są prawie bezgłośne. Z drugiej strony dysk twardy generuje dźwięk podczas pracy. Jest to szczególnie zauważalne w notebookach i komputerach osobistych z cienką obudową. Dysk SSD działa znacznie szybciej niż klasyczny dysk twardy HDD. W rezultacie komputery stacjonarne i notebooki zaczynają zauważalnie szybciej pracować z dyskiem SSD i to nawet dwukrotnie szybciej niż z klasycznymi dyskami twardymi. Pliki i programy otwierają się nawet cztery razy szybciej. Wreszcie dysk SSD jest lżejszy niż dysk twardy. Dlatego jest szczególnie odpowiedni dla urządzeń mobilnych. Ponadto jest zwykle bardziej wydajny, więc zużywa znacznie mniej energii elektrycznej.

To sprawia, że są interesujące dla urządzeń mobilnych, ponieważ żywotność baterii jest przy zastosowaniu takiego dysku przedłużona. Nie tylko notebook lub komputer z dyskiem SSD uruchamia się znacznie szybciej niż urządzenie wyposażone w konwencjonalny dysk twardy lub dysk SSHD, ale codzienna praca jest zauważalnie szybsza, tak jakbyś zmieniał sedan klasy średniej na samochód sportowy. Starsze urządzenia są również znacznie przyspieszane przez dysk SSD, a niektóre komputery, które wydawały się zbyt wolne, aby używać na nich nowoczesnego oprogramowania, nagle stają się wystarczająco szybkie z dyskiem SSD. Dlatego warto zastanowić się nad wymianą dysku twardego HDD na nowoczesny i szybki SSD. Dyski SSD można je znaleźć na stronie https://vobis.pl/dyski-ssd-480gb.

You may also like...