WINO SŁODKIE ? NIE TYLKO DO DESERÓW

Wielu Polaków swoją przygodę z winami rozpoczyna, sięgając po słodkie wino. Obawiają się kwasowości trunków wytrawnych i półwytrawnych. To, co słodkie kojarzy nam się z przyjemnością. Czy wino słodkie może być tym, od którego zaczniemy? W jakich sytuacjach po nie sięgnąć?

BEZ CUKRU!

Bardzo ważną informacją jest to, że dobre słodkie wino nie jest w żaden sposób dosładzane cukrem, ani innymi substancjami słodzącymi. Otwierając taką butelkę, nie natkniemy się na syrop z owoców. Owa słodycz będzie lekka, przyjemna, a może i nawet orzeźwiająca. Dobre wino słodkie, słodkie jest od owoców i zawartych w nich pektyn, które nadają mu właściwego smaku.

KIEDY MOŻNA SIĘGNĄĆ PO SŁODKIE WINA?

Po wino słodkie możemy sięgnąć w wielu sytuacjach. Po pierwsze, jeśli akurat konsumujemy owoce. Taki trunek uzupełni i podkreśli ich smak. Po drugie, jest świetnym towarzyszem deserów. Świetnie sprawdzi się nie tylko przy słodkich tortach, ale i przy owocowych tartach, a nawet i lodach. Po trzecie, słodkie wino można spożywać jako samodzielny trunek, bez żadnych dodatków. W zależności od jego barwy, można je schłodzić i delektować się tego typu napojem, np. w upalny, letni wieczór.

Co więcej, wino słodkie można podawać w zróżnicowany sposób. Można, jak wspomnieliśmy pić je bez dodatków, ale i można zastosować kilka chwytów, tworząc na ich bazie klasyczne drinki. Każdy, chyba słyszał o Sangrii. To przez wielu cenione słodkie wino, które tak naprawdę jest napojem alkoholowym. Tworzy się je na bazie czerwonego wina i soków owocowych. Będzie smakowało idealnie schłodzone, w połączeniu z cytrusami, truskawkami i malinami. Wartym uwagi jest również węgierski Tokaj, który również dostępny jest w wersji półsłodkiej i słodkiej. To przyjemne w smaku, lekkie wino, które świetnie uzupełni nie tylko smak owoców czy ciast, ale sprawdzi się także jako dodatek, np. do owczych serów.

Co istotne, słodkie wino wcale nie musi być tanie. Sugerujemy nawet sięganie po butelki za cenę powyżej 30 złotych. W tym przypadku często cena idzie w parze z jakością.

You may also like...