Akwarium w domu

Akwarystyka polega na hodowaniu w domowych warunkach rybek i roślin akwariowych.

Domowe akwarium to nie tylko wspaniałe hobby ale także wyjątkowa dekoracja każdego wnętrza. Aby cieszyło ono oko, należy o nie odpowiednio dbać i pielęgnować znajdujące się w nim rośliny i zwierzęta. Jakie rośliny wybrać i jak się nimi zajmować? Jak dobrać dobre oświetlenie do akwarium? Odpowiedzi na te pytania wcale nie są tak trudne jak mogłoby się wydawać.

Rośliny do akwarium
Rośliny akwariowe to nieodłączny element każdego akwarium, nie tylko dlatego, że stanowią element dekoracyjny, ale także dlatego, że to właśnie one tworzą odpowiedni ekosystem dla rybek w nim żyjących. Rośliny akwarystyczne oczyszczają wodę, wytwarzają tlen dla zwierząt, pochłaniają dwutlenek węgla i zapewniają rybkom schronienie. Należy je dopasować do biotopu akwarium oraz do ilości światła jaką zawiera, warto również wybierać różnokolorowe rośliny aby wzbogacić jego wygląd.

Oprócz bardzo wymagających roślin akwariowych, łatwo napotkać się na takie które nie potrzebują zbyt skomplikowanej pielęgnacji oraz nie są wybredne co do światła czy wody. Do łatwych w uprawie roślin akwariowych należą między innymi:

– moczarka

– żabieniec

– anubias

– wgłębka

– bacopa

Z hodowaniem takich roślin z całą pewnością poradzi sobie każdy, nawet najbardziej początkujący fanatyk akwarystyki.

Oświetlenie akwarium

Sklep akwarystyczny Wrocław oferuje nie tylko szeroki wybór wyjątkowych roślin do akwarium ale także wysokiej jakości oświetlenie akwariowe. Prawidłowe oświetlenie jest niezwykle ważne, zarówno ze względów estetycznych, jak i ze względu na jego wpływ na wzrost oraz rozwój roślin i ryb. W akwarystyce najczęściej wykorzystuje się lampy fluorescencyjne, wolframowe bądź też ich kombinacje. Najczęściej kieruje się zasadą, że potencjalne zapotrzebowanie na światło na 30 centymetrów długości akwarium wynosi 10W przy oświetlenie fluorescencyjnym a 40W przy oświetleniu wolframowym.

Akwarium w domu

Zalety lamp fluorescencyjnych:

– są dostępne w wielu kolorach

– nie zużywają zbyt dużo prądu, na nagrzewają się

– dają estetyczne, równomierne światło

Zalety lamp wolfranowych:

– stosunkowo niska cena (tańsze w porównaniu do fluorescencyjnych)

Lampy wolfranowe w porównaniu do fluorescencyjnych zużywają jednak dosyć dużą ilość prądu i szybko się nagrzewają – warto więc zastanowić się nad inwestycją w odrobinę droższą lampę fluorescencyjną.

Najlepiej więc dobierając oświetlenie do akwarium dopasować je do wielkości i zapotrzebowania na światło, do ilości i rodzaju hodowanych roślin i ryb oraz ich potrzeb. Montując oświetlenie należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby do przewodów i kabli nie dostała się woda. Aby uniknąć wszelkich niepowodzeń związanych ze złym montażem, najlepiej najpierw zapoznać się z dokładnym opisem urządzenia producenta.

You may also like...