Korzyści z edukacji przedszkolnej

Edukacja przedszkolna wiąże się z szeregiem korzyści, zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Ci ostatni mogą wrócić do pracy bez obaw o zaniedbywanie wszechstronnego rozwoju swojej pociechy. To największa zaleta, jaką daje edukacja przedszkolna. W jej trakcie dzieci nabywają szereg różnorodnych umiejętności, związanych z rozwojem psychofizycznym, ale także kompetencjami komunikacyjnymi.

Przedszkole jako miejsce kształtowania osobowości

Minęły czasy, kiedy edukację przedszkolną traktowano jako mniejsze zło. Jeszcze kilkanaście lat temu korzystali z niej głównie rodzice, niemogący liczyć na pomoc dziadków lub nieposiadający środków na zatrudnienie własnej opiekunki. Obecnie większość dzieci chodzi do przedszkola. I bardzo dobrze, zgodnie twierdzą pedagodzy. Edukacja przedszkolna stanowi swoisty wstęp do życia społecznego człowieka. To tam dzieci uczą się funkcjonować w grupie, definiować swoją odrębność oraz zdobywać świat. Począwszy od nauki podstawowych zasad, jak dziękowanie czy czekanie na swoją kolej, aż po naukę wyrażania swoich emocji i myśli.

Nauka samodzielności

To w przedszkolu maluch jest najczęściej po raz pierwszy zdany sam na siebie. Oczywiście dzieci przebywają tam pod opieką dorosłych, ale nie są to rodzice czy inni krewni. Dziecko nie dostaje wszystkiego podanego na tacy, a tak dzieje się w większości współczesnych domów. Edukacja przedszkolna uczy malucha samodzielności. Ma on szansę wypracować i rozwinąć umiejętności radzenia sobie z rówieśnikami, negocjowania, a nawet rozwiązywania pierwszych życiowych konfliktów. Jeżeli w kręgu towarzyskim czy rodzinnym nie ma innych dzieci, przedszkole jest kilkulatkowi bardzo potrzebne. Spędzając czas z samymi dorosłymi, może wyrosnąć na jednostkę niesamodzielną, nieskorą do brania odpowiedzialności za własne życie. Dzięki edukacji przedszkolnej dzieci lepiej sobie radzą, są bardziej ambitne i kreatywne. Wszystkie te kompetencje miękkie przydadzą się im w dorosłym życiu.

Pożyteczna zabawa

Za edukację przedszkolną odpowiadają osoby z przygotowaniem pedagogicznym. Posiadana przez nie wiedza merytoryczna pozwala efektywnie wykorzystać czas zajęć. W przedszkolu dzieci biorą udział w zabawach, które mają na celu doskonalenie przeróżnych umiejętności. Nie są to przypadkowe formy spędzania czasu, ale zaplanowane i profesjonalnie zorganizowane zajęcia. Dziecko przebywające w domu pod opieką zaangażowanej niani także może mieć to zapewnione. Niemniej jednak różne badania udowadniają, że najwięcej korzyści daje przebywanie z rówieśnikami, wspólna zabawa i nauka pod okiem wykwalifikowanej kadry.

Edukacja przedszkolna powinna być zatem popularyzowana i udostępniana. Niestety w wielu miastach brak miejsc w przedszkolach jest problemem od lat. To jedno z najważniejszych wyzwań, którymi powinni zająć się przedstawiciele współczesnej władzy. Polityka prorodzinna obejmuje bowiem wszechstronne wspieranie osób, które zdecydowały się na posiadanie potomstwa. Przedszkola to natomiast jeden z jej fundamentów.

Więcej o edukacji przedszkolnej znajdziesz na stronie http://npjs.warszawa.pl/ – niepubliczne przedszkole w Warszawie

You may also like...