Jazda po alkoholu to przestępstwo

Jeśli myślimy, że jazda po pijanemu sprawi, że unikniemy kary, to srogo możemy się pomylić. Wsiadając do samochodu pod wpływem odurzenia alkoholowego, często nie sprawdzamy alkomatem stanu poziomu upojenia, co może prowadzić do przekroczenia powszechnie stosowanych norm. Wiele osób po prostu liczy na szczęście, ale w praktyce często zamiast do tradycyjnego wykroczenia, dochodzi do przestępstwa i wtedy winę możemy zrzucić jedynie sami na siebie. Stan nietrzeźwości mierzony jest za pomocą zawartości alkoholu w całym organizmie. Jeśli wspomniane stężenie wynosi więcej niż 0,5 promila alkoholu we krwi, to wówczas sytuacja rozwiązywana jest za pomocą kodeksu karnego. Przy takim stężeniu nie ma po prostu mowy o wykroczeniu. Podobny przypadek ma miejsce, gdzie osoba nietrzeźwa w wydychanym powietrzu ma więcej niż 0,25 mg alkoholu na 1 dm 3. W takich sytuacjach osoba prowadząca w takim stanie samochód musi liczyć się z konsekwencjami karnymi, tutaj nikt nie uniknie kary.

Zobacz: Badania lekarskie po zatrzymaniu prawa jazdy – https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/badania-lekarskie-po-zatrzymaniu-prawa-jazdy-na-6-miesiecy/

Kontrola to standard

Pamiętajmy, że policja ma prawo kontrolować stan trzeźwości kierowców i to w każdej sytuacji w ramach rutynowej kontroli. Nie możemy odmówić policjantowi wykonania czynności sprawdzającej naszą trzeźwość. W takiej sytuacji narazimy się na to, że będziemy musieli pojechać na badanie krwi z asystą policji. Nie unikniemy badania a ucieczka przed policją to tylko pogorszenie sprawy, wtedy na pewno nie uciekniemy od odpowiedzialności karnej, ale dodatkowo zostaną nam postawione także inne zarzuty. Sprawi to, że kara będzie adekwatnie większa od popełnionego przez nas czynu. Nie warto niszczyć sobie życia, lepiej od razu przyjąć konsekwencje popełnionego czynu. W praktyce na pewno otrzymamy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na określony czas. Nie ma wyjątku od tej reguły, zwłaszcza jeśli sąd udowodni nam winę. Jeśli nie zrozumiemy, że po alkoholu nie możemy wsiadać za kółko, to przez złą decyzję możemy sobie zrujnować resztę naszego życia. Czasami wystarczy odrobina wyobraźni, aby uchronić się przed poważnym kalectwem lub śmiercią.

Reaguj i bądź bezpieczny

Nikt przecież nie zagwarantuje nam, że nie staniemy się uczestnikami wypadku, w którym może stać się nam krzywda. Co więcej, tego typu zdarzenie, może mieć miejsce w każdej chwili, a zwłaszcza gdy wsiadamy do samochodu pod wpływem alkoholu. Już rychła kara grzywny powinna być dla nas odpowiednio mocnym straszakiem, aby nie wsiadać za kółko samochodu po wypiciu kilku głębszych. Rozwaga może uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami prawnymi, jakie nam przecież grożą w takiej sytuacji. Jeśli otrzymamy dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, już nigdy nie będziemy mogli wsiąść do samochodu w roli kierowcy, warto się zastanowić, czy faktycznie wypada ryzykować i wynajmować adwokata, bo bez niego jest prawie pewne, że zostaniemy uznani za winnego. Warto wypić alkohol i na ten określony dzień odstawić samochód i wybrać się w podróż pieszo. W ten sposób nie narazimy się na konsekwencje naszych działań. Warto dbać o to, aby nie popełniać wykroczeń.

You may also like...