System chłodzenia w pojazdach silnikowych

W naszych autach powszechnie występuje chłodzenie wodne, w tym wypadku powinniśmy zwrócić uwagę iż ma na celu ochłodzenie różnych elementów naszego silnika, z pewnością obieg powinien być szczelny i składać się z kilku kluczowych elementów.

Z pewnością bardzo istotna będzie odpowiednia chłodnica, najczęściej znajduje się ona na samym środku przed silnikiem. Ma to na celu uzyskanie jak najlepszego eksponowania na powietrze które będzie przechodziło przez chłodnicę jednocześnie chłodząc cieczka która przepływa przez żebra chłodnicy. Oczywiście znajdziemy tam także różnego rodzaju przewody, które pozwolą na rozprowadzanie wody po całym układzie.

System chłodzenia w pojazdach silnikowych

Jak działa pompa wody?

Pompa wody ma zadanie tłoczenie wody w obwodzie z chłodnicy do silnika oraz z powrotem, dzięki temu umożliwione jest odpowiednie chłodzenie. Należy pamiętać aby była to woda, lub też płyn chłodniczy odpowiedniej jakości, ponieważ woda zawierająca różnego rodzaju zanieczyszczenia może doprowadzić do zniszczenia, korozji elementów metalowych pompy. Często pompy wody mogą ulec awarii wraz z wiekiem, możemy zwrócić uwagę iż objawami może być kontrolka temperatury która informuje o przegrzanym silniku. Dodatkowo warto zwrócić uwagę iż z uszkodzonej pompy może wydostawać się płyn, dlatego też warto sprawdzać miejsca przy uszczelkach.

Jednym z częstych uszkodzeń może być korozja łożyska, wówczas pompa nie będzie działała ale tak jak powinna, może także zacząć wydawać pewne odgłosy podczas pracy, będzie to oznacza iż należy wymienić pompę na nową. Oczywiście tego rodzaju rozwiązania stosowane są w samochodach ciężarowych, w tym wypadku należy zadbać o to aby mieć pod kontrolą wszystkie elementy. W ciężarówkach zasada działania jest taka sama jak w samochodach osobowych, jednak w tym przypadku warto zwrócić uwagę iż wielkość pompy będzie większa, czasem może być ona także bardziej skomplikowana.

W serwisie możemy liczyć na wymianę podzespołów do każdego modelu ciężarówki Man pompy wodne – DBK Parts to firma która dostarcza pompy wodne do wszelkich rodzajów pojazdów tej marki, dodatkowo także będziemy mogli zakupić komplet uszczelek.

You may also like...