Wybierz buty do uprawiania sportu czy ćwiczeń

Większość z nas kupuje jedną parę butów, zwykle do biegania lub do ćwiczeń i używa ich do każdej aktywności sportowej.

Ale to, co sprawia, że buty są dobre do jednej czynności, może sprawić, że będą nieskuteczne w innych. Na przykład buty do biegania są zaprojektowane tak, aby amortyzować wstrząsy, ale to sprawia, że nie są idealne do jazdy na rowerze lub treningu na siłowni z ciężarami. Idealnie byłoby, gdybyś poszukał butów do ćwiczeń, które pasują do wybranej przez Ciebie aktywności. Jeśli jednak wykonujesz wiele różnych rodzajów treningów, odpowiedzią mogą być buty do treningu crossowego zamiast butów do biegania. Ważny jest również wybór odpowiedniego obuwia sportowego. Zawsze wybieraj buty, które będą pasować do wybranego rodzaju sportu, a jeśli masz wątpliwości, porozmawiaj z ekspertem. Dobra para butów do biegania zapewni komfort, elastyczność, wsparcie, przyczepność i wentylację. Buty do biegania byłyby niewskazane na boisku. Obuwie przeznaczone do biegania lub aerobiku nie ma elastyczności, stabilności bocznej i przyczepności wymaganych w innych sportach. Każde ćwiczenie wymagające skomplikowanych ruchów wymaga odpowiedniego sprzętu, aby zapobiec kontuzjom. Buty o nieodpowiednim rozmiarze powodują pęcherze, skurcze i ślizganie się, co spowalnia ruchy.

W zależności od łuków stóp, możesz potrzebować wkładek ortopedycznych, aby zapewnić odpowiednie wsparcie podczas ruchów skokowych i biegowych.

Niewłaściwe buty mogą spowodować wiele obrażeń. Nawet odpowiednie buty nie zapewniają odpowiedniej ochrony podczas treningu, jeśli są zużyte. Zmieniaj buty sportowe w miarę zużycia. Sprawdź także podeszwę pod kątem uszkodzeń. Do ochrony słabych kostek wymagane są wysokie cholewki. Dobre buty sportowe amortyzują stopę podczas ciężkich lądowań podczas skakania i zmniejszają siłę uderzenia, przykładowo buty do koszykówki. Nie można przecenić znaczenia ubioru sportowego dostosowanego do konkretnej aktywności. Twoje stopy zasługują na taką samą uwagę, ponieważ źle dopasowane buty mogą powodować pęcherze, skurcze, skręcenia lub poślizgnięcia. Wybierz buty, które są odpowiednio dopasowane, z wygodnym łukiem, zapewniają dobrą przyczepność i są odpowiednie do uprawiania sportu.

You may also like...