Co to właściwie jest Agile?
Terminy Agile i Scrum są znane na rynku od kilku lat. Wiele organizacji z powodzeniem korzysta z zasad Agile i powiązanych platform, takich jak Scrum, Kanban, Lean czy eXtreme Programming każdego dnia.
Ale co te terminy naprawdę oznaczają dla organizacji próbujących wdrożyć te koncepcje i metody? Jak możesz zacząć, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś? Istnieje wiele opcji, ale jak możesz się upewnić, że Twoja organizacja nie marnuje czasu ani zasobów na drodze do wdrożenia Agile? Agile to przede wszystkim sposób myślenia o rozwoju oprogramowania, ale także rozwiązywania problemów i zapewniania wartości. Najbardziej znane metody wdrażania Agile w prawdziwym projekcie, programie lub wysiłku to Scrum, Kanban i eXtreme Programming (XP), przy czym Scrum jest najczęściej stosowany. Szkolenie Agile to sposób na poprawę wydajności projektu poprzez nauczenie podstawowych pojęć w organizacji lub zespole i sposobów jego wdrożenia. Podczas gdy wiele osób mówi o używaniu Agile, istnieje wiele nieporozumień na temat różnic między różnymi metodami. Szkolenie może pomóc ujawnić podstawowe koncepcje Agile i wyjaśnić różnice między różnymi metodami wdrażania. Często, gdy organizacje opisują problemy z Agile, tak naprawdę opisują wyzwania związane z zastosowaniem metody Agile. Uczestnictwo wszystkich członków zespołu projektowego we wspólnych szkoleniach, najlepiej w tej samej klasie, może złagodzić niektóre z tych problemów.
Gdy cały zespół słyszy ten sam komunikat, koncepcje i taktykę wdrażania, ustanawia się wspólny język i perspektywę.
To wspólne zrozumienie znacznie zwiększa prawdopodobieństwo, że zespół przeprowadzi wspólnie inspekcję i dostosuje się, zmniejszając w ten sposób przyszłe konflikty. Jeśli twoje zespoły używają iteracyjnej, przyrostowej struktury, takiej jak Scrum, silną linię bazową najskuteczniej uzyskuje się za pomocą certyfikatu ScrumMaster (CSM). CSM zapewnia podstawowe zrozumienie zasad Agile i uczy, w jaki sposób zasady te są wykonywane przy użyciu struktury Scrum. Jeśli uzyskasz certyfikat agile, następnym krokiem jest certyfikat Scrum Product Owner (CSPO). CSPO uczy zespoły i organizacje, w jaki sposób ich wizje, cele, pomysły i wymagania mogą być skutecznie definiowane i udoskonalane, dzięki czemu zespoły Scrum mogą tworzyć cenne rozwiązania w oparciu o odkryte potrzeby.