Czy poza operacją można w inny sposób korygować haluksy?

Haluksy to deformacja stopy, w której pierwsza kość śródstopia, która łączy się z bliższą kością paliczka dużego palca, jest obracana i odchylana od drugiej kości śródstopia. Obrót pierwszej kości śródstopia powoduje, że głowa kości wypycha się na zewnątrz, tworząc guz z boku stopy.

Paluch koślawy najczęściej występuje w populacjach, w których regularnie są noszone buty o ciasnych i spiczastych noskach, na przykład pantofle lub wysokie obcasy. We współczesnym świecie jest to stosunkowo powszechna deformacja stóp. Kobiety są haluksami dotknięte częściej niż mężczyźni i z tych powodów buty są często uważane za przyczyniające się do powstania palucha koślawego. Jednak genetyka jest również uważana za możliwą przyczynę. Początkowe leczenie ma na celu przede wszystkim złagodzenie bólu i obrzęku. Nie korygują one jednak problemów palucha koślawego. Wstępne leczenie zachowawcze może obejmować wiele opcji. Zmiana obuwia na buty z szerszym noskiem i unikanie wysokich obcasów może pomóc w rozwiązaniu problemu. Okłady z lodu nakładane kilka razy dziennie pomogą zmniejszyć ból i obrzęk. Ból można złagodzić dzięki wkładkom do butów, które można znaleźć w sklepach detalicznych lub otrzymać od lekarzy.

Warto unikać długotrwałego stania i innych czynności obciążających stopy oraz poddać się zabiegom fizjoterapii. Leki przeciwzapalne niesteroidowe, takie jak ibuprofen, mogą pomóc zmniejszyć ból i obrzęk stawów. Lekarz może również zasugerować niestandardowe ortezy i szyny zakładane na noc. Łatwo po deformacji stopy rozpoznać halluxy objawy. Jeśli niechirurgiczne leczenie jest niewystarczające, a haluksy zakłócają normalną aktywność, operacja jest opcją. Chirurg zbada kąt między pierwszą a drugą kością śródstopia, zwany pierwszym kątem śródstopia, w celu ustalenia, która procedura chirurgiczna jest potrzebna do leczenia i przyniesie najlepsze rezultaty. Procedury mogą obejmować usunięcie części kości, dostosowanie struktury kości stopy przyczyniającej się do tego stanu i zajęcie się wszelkimi zmianami w tkankach miękkich w obszarze, który mógł zostać dotknięty deformacją.

You may also like...