Jak zapobiegać powstawaniu plam starczych?

Plamy starcze to małe ciemne obszary na skórze podobne do piegów. Różnią się wielkością i zwykle pojawiają się w miejscach wystawionych na słońce, takich jak twarz, ręce, ramiona i plecy.

Plamy starcze nazywane są również przebarwieniami słonecznymi lub plamami wątrobowymi. Plamy starcze są bardzo częste u dorosłych osób w wieku powyżej 50 lat, ale młodsi ludzie również mogą je mieć, jeśli spędzają dużo czasu na słońcu. Prawdziwe plamy starcze nie wymagają leczenia, ale są oznaką, że skóra została narażona na działanie promieni słonecznych i są próbą ochrony skóry przed większymi uszkodzeniami. Ze względów kosmetycznych i estetycznych można je rozjaśnić lub usunąć. Możesz także zapobiegać powstawaniu plam starczych regularnie stosując krem przeciwsłoneczny i unikając słońca. Plamy starcze mogą dotyczyć osób o różnym typie skóry, ale częściej występują u osób dorosłych z jasną skórą. W przeciwieństwie do piegów, które są powszechne u dzieci i blakną bez ekspozycji na słońce, plamy starcze nie znikają same z siebie. Zazwyczaj występują na skórze, która była najbardziej narażona na promieniowanie słoneczne od wielu lat, takiej jak grzbiety dłoni, szczyty stóp, twarz, ramiona i górna część pleców.

Plamy starcze nie wymagają opieki medycznej.

Poproś lekarza, aby spojrzał na plamy, które są czarne lub zmieniły wygląd. Zmiany te mogą być objawami czerniaka, poważnej postaci raka skóry. Najlepiej zlecić lekarzowi ocenę wszelkich nowych zmian skórnych, szczególnie jeśli miejsce jest czarne, powiększa się, ma dziwną kombinację kolorów lub krwawi. Nieestetyczne rdzawe plamy na dłoniach są spowodowane przez nadaktywne komórki pigmentowe. Światło ultrafioletowe przyspiesza produkcję melaniny, naturalnego pigmentu, który nadaje skórze jej kolor. Na skórze, która była przez lata wystawiona na słońce, plamy starcze pojawiają się, gdy melanina ulega zlepieniu lub powstaje w wysokim stężeniu. Korzystanie z komercyjnych lamp opalających i łóżek może również powodować powstawanie plam starczych.

You may also like...